Seniūnaičiai ir jų veiklos ataskaitos

Pagal Vietos savivaldos įstatymo 34 straipsnį  seniūnaičiai   privalo seniūnaitijos gyventojams  pateikti praėjusių kalendorinių metų veiklos ataskaitą.   Kokia forma – įstatymas nenurodo.  Todėl kiekvienas seniūnaitis  pats pasirenka, kokia jam labiausiai priimtina.

Man, Universiteto seniūnaitijos seniūnaitei , atrodo  geriausiai veiklos ataskaitą pateikti per internetinį laikraštį „Atvira Klaipėda“ .

Šiais metais Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerija  inicijavo reformą, kurios esmė – sumažinti  ligoninėje lovų  skaičių.  Didžioji dalis gyventojų  mano seniūnaitijoje yra vyresnio amžiaus, todėl lovų skaičiaus mažinimas yra absurdas.   „Atviroje Klaipėdoje“  pasisakiau neigiamai apie  tokią sveikatos reformą  ir nurodžiau savo visuomenines pareigas Klaipėdos miesto savivaldybėje.  Vienas komentatorius   mane išvadino apsišaukėle.  Pagal jį nėra jokios Universiteto seniūnaitijos ir jokios seniūnaitės.

Tas pats LR Vietos savivald0s įstatymas deklaruoja ir mūsų, seniūnaičių, teises.   Viena, galimai  pagrindinė teisė yra „tiesiogiai dalyvauti rengiant ir svarstant savivaldybės institucijų sprendimų projektus , kai sprendžiami klausimai yra susiję su jo atstovaujamos gyvenamosios vietovės bendruomenės viešaisiais reikalais;“ Jei ši teisė būtų įgyvendinta, tai į didžiulę dalį  prašymų, kuriuos gauname  iš gyventojų,   būtų  operatyviai atsakyta.

Gyventojai daugiausia seniūnaičių  klausia apie  infrastruktūrą, kiemų apšvietimą, mašinų aikštelių  įrengimą. Iš visų prašymų, tai  sudaro apie 70 procentų.  Dar 2019 m. siunčiau  el. paštu  į savivaldybę prašymą, kad  sutvarkytų kiemą,  o tiksliau mašinų stovėjimo  aikštelę , prie  Kretingos  g. 17 namo. Kokia eiga mano prašymo -  nežinau, nes jau ir namą renovavo, tačiau kiemas tebėra viena didžiulė bala. Gyventojams, kurie gyvena Kretingos g. 11, 15 namuose, buvo pažadėję sutvarkyti kiemus, kai tik bus renovuoti namai. Keturi metai, kaip namai renovuoti, tačiau kiemai tebėra nesutvarkyti.  Niekas netvarko ir Kretingos g. 3 namo kiemo, nors namas jau  2 metai, kaip renovuotas. Kaip seniūnaitei,  dažnai tenka girdėti klausimą, kada pradės tvarkyti kiemus.  Atsakymas – nežinau.

2022 m. vasario mėn. 17d. Klaipėdos miesto taryba patvirtino  sprendimą, kuris skamba taip  „Dėl finansavimo lėšų, skirtų  Klaipėdos miesto savivaldybės vietinės reikšmės keliams ir gatvėms, dviračių ir pėsčiųjų takams,  daugiabučių namų kiemų vidaus keliams ( gatvėms) ir jų automobilių stovėjimo aikštelėms įrengti, tiesti, rekonstruoti, taisyti , naudojimo ir skirstymo , objektų eiliškumo nustatymo tvarkos aprašo patvirtinimo“.   Šis sprendimas, jei skaitėte anksčiau surašytus teiginius,  taptų kiekvieno seniūnaičio  atsakymu į gyventojo klausimą, kada bus sutvarkytas jo kiemas.  Pagal LR Vietos savivaldos įstatymą turėjome dalyvauti  šio sprendimo ruošime. Nepakvietė. Matyt todėl, kad Klaipėdos miesto  savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vedėja  Irena Šakalienė  yra svarbesnis asmuo už įstatymą.  Štai kokia I. Šakalienės nuomonė apie seniūnaičius:  „Kiekvienas seniūnaitis rūpinasi tik savo teritorija ir bando atstovauti tik savo kiemui.“.  Apie savanaudžius seniūnaičius  vedėja  kalbėjo Miesto ūkio ir aplinkosaugos komitete, kai buvo svarstomas objektų eiliškumo nustatymo tvarkos aprašas. Ką daryti, kai ignoruojamas įstatymas ir tarnautojo  nuomonė yra visagalė?

Vietos savivaldos įstatymas mums yra numatęs pareigą, kad turime aprašyti savo veiklą.  Tenka rašyti, kad mūsų veikla yra išklausyti įžeidinėjimus. Juos komitete, kaip Neptūnas žaibus, svaidė ne tik I. Šakalienė, bet ir Tarybos narys Arūnas Andziulis. Pagal A. Andziulį seniūnaičiai renkasi  į savo sueigą pyktis.

Mano pasiūlymas, kurį būčiau išsakiusi  Seniūnaičių sueigoje, tai  skaidrus objektų eiliškumo sudarymas. Kaip pasiekti  skaidrumą? Aišku, kad  per  viešumą.  Kuo daugiau viešumo, tuo mažiau korupcijos. Savivaldybės elektroniniame puslapyje yra  įkeliamos  visos 55  seniūnaitijos ir nurodomi konkrečiai kiekvienos seniūnaitijos  privažiavimo kelių, mašinų stovėjimo aikštelių ir t.t.    remonto terminai.  Kodėl tokia tvarka  naudinga man, kaip seniūnaitei ir gyventojui? Man, kad nebereikės rašyti ir  prašyti kelis kartus to paties. Įeisiu į savivaldybės puslapį ir labai operatyviai gyventoją informuosiu  kada bus sutvarkytas jo kiemas.  Antra, tvarkos skyrius, kartu su seniūnaičiu ir  gyventojais apžiūri vietoje ir surašo apžiūros aktą, įvertina realią būklę, nenurodydami sutvarkymo datų. Šį dokumentą taip pat patalpina seniūnaitijų kiemų sutvarkymo puslapyje.  Prieš gerą dešimtmetį buvo paruošti kiemų sutvarkymo projektai.  Jie  jau paseno, juos būtina peržiūrėti.

Įstatyme parašyta, kad  turiu  skatinti gyventojus  prižiūrėti gyvenamosios vietovės teritoriją.  Tikros patyčios, negi  prašysi, kad  balas sausintų?  Todėl pirmiausia turi būti sutvarkyta gyvenamoji vieta, kad galėčiau skatinti gyventojus ją prižiūrėti.

Gyventojų kiemai, aplinka yra ne tik mašinų stovėjimo aikštelės, privažiavimo keliai, bet ir žaliosios vejos. Universiteto seniūnaitijoje    visos institucijos, kurioms  yra priskirtos teritorijos,  prižiūri savo plotus, išskyrus,  Klaipėdos miesto savivaldybę. Ji, tiesa,  seniūnaitijoje yra pasiskyrusi  nedidelį žemės sklypą.  2021 m. vasarą daugiabučio namo savininkų bendrija „NEMUNAS“  pjovė žolę  daugiau negu tris kartus.  Klaipėdos universiteto „Žemynos“ gimnazija visą vasarą ir rudenį  tinkamai prižiūrėjo jai skirtus plotus. Negalima blogu žodžiu paminėti ir UAB „Paslaugos būstui“, nes jie taip pat puikiai prižiūrėjo jiems skirtą teritoriją.  Klaipėdos savivaldybė į  daugkartinius raštiškus prašymus nereagavo,  atsirašinėjo,  nors siųsdavau ir  fotografijas, kuriose aiškiai matėsi jų neprižiūrimi žalieji plotai. Tik nuvykus į savivaldybę ir pabendravusi su atsakingu darbuotoju,  vasaros pabaigoje  pirmą kartą ir 2021 m. vienintelį  kartą buvo nupjauta  žolė Klaipėdos savivaldybei priklausančioje  vejoje.

2021-07-30, Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas pakvietė seniūnaičius  į nuotolinį  susitikimą  su mokslų daktaru, profesoriumi  S. Čaplinsku  vakcinacijos tema.   Ji labai aktuali, nes  ne visi gali skiepytis ir ne visi tiki mokslu,  bet  tai Lietuvos žmonės, mūsų piliečiai, kas juos apgins? Kaip seniūnaitė,  parašiau prašymą merui, nes Profesorius susitikimo metu aiškino, kad  dėl skiepijimosi ir testavimo turi būti naudojamas įtikinėjimo metodas, tačiau realiai gyvenime naudojamas visai kitas metodas – grasinimas atleisti iš darbo.

Paprašiau, kad  Klaipėdos miesto meras tarpininkautų, jog nebūtų  naudojama  prievarta  ir  miesto gyventojai, kurie yra mokesčių mokėtojai, nebūtų gąsdinami, jog bus atleisti iš darbo, jei nesiskiepija  arba nesitestuoja.

Turiu papildomas pareigas seniūnaičių sueigoje, esu sekretorė, protokoluoju. Darbo įrankį – diktofoną savivaldybė neskyrė.  Pagrindines, kaip man atrodo,  mintis, pasiūlymus rašau senoviškai – tušinuku.

Įstatymas prašo, kad seniūnaitis  numatytų  veiklos kryptis kitiems kalendoriniams metams.

Klaipėdos muzikinis teatras skiria  labdaringų bilietų įvairioms organizacijoms. Būtų malonu, kad kažkiek bilietų gautų ir seniūnaitijos.

Kategorijos: Be kategorijos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>