Prašymas Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentui

KLAIPĖDOS MIESTO UNIVERSITETO SENIŪNAITIJOS SENIŪNAITĖ  VIRGINIJA JURGILEVIČIENĖ Tel. 864024954, el.p. virginija.jurgileviciene@gmail.com _______________________________________________

LIETUVOS RESPUBLIKOS  VALSTYBĖS SAUGUMO DEPARTAMENTO DIREKTORIUI  DARIUI JAUNIŠKIUI

Prašymas                                                                                     2024-01-10

Kreipiamės į Jus, nes manome, jog visuomenininiai  ir politiniai procesai, kurie prasidėjo  kai  2022-12-13  Seime buvo priimtas „ Lietuvos Respublikos draudimo propaguoti totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas įstatymas“ ( toliau – Įstatymas), kelia grėsmę nacionaliniam saugumui.

XX a. Lietuva  išgyveno dvi okupacijas, t.y. du totalitarinius: sovietinį ir nacistinį  režimus. 1926 metais  buvo įvykdytas  pučas, nuverstas  prezidentas Kazys Grinius ir įvestas autoritarinis režimas.

Liudas Gira, Salomėja Neris, Petras Cvirka ir eilė  kitų Lietuvos intelegentų, kurie aršiai kritikavo prezidentą A. Smetoną  yra siejami su Sovietų sąjungos okupacija, su totalitariniu režimu, su Stalino saulės parvežimu į Lietuvą.

Jų, komunistuojančių lietuvių, kritikuojamas prezidentas yra siejamas su autoritariniu režimu.

Pasirodo, kad pagal   Įstatymą  Lietuvoje nuo 1926 m. iki 1990 m. visi  viešosios paskirties įrenginiai, paminklai, skulptūros, obeliskai, memorialines lentos, kiti atminimui įamžinti skirti objektai, viešosios  vietos  – gatvės, aikštės, parkai, skverai ar kitos visuomeninės paskirties erdvės, taip pat šių objektų pavadinimai, renginiai ir įvykiai – vardinės premijos, konkursai ir panašūs vieši veiksmai gali būti traktuojami kaip totalitarinio ar autoritarinio režimo propagavimas.

Lietuvos visuomenė yra kviečiama nustoti propaguoti totalitarinį, o tai sovietinį  režimą ir raginama keisti gatvių pavadinimus.  Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centras (toliau – Centras)į Klaipėdą atsiuntė raštą, kad iki 2023-12-14  būtų pakeistas L. Giros gatvės pavadinimas.

Pagal šį įstatymą, atseit, Ukmergėje propaguojamas totalitarinis nacistinis  režimas,  nes  yra įamžintas  partizanų vadas  Juozas Krikštaponis. Ukmergės rajono savivaldybė taip pat gavo iš Centro sprendimą.

Kitas to pačio Įstatymo draudimas – jokio paminklo  Antanui Smetonai Lukiškių aikštėje,  kaip  autoritarinio režimo atstovui.

Lietuva ilgus metus buvo padalinta. Viena Lietuvos dalis įėjo į carinės Rusijos, o vėliau į Sovietų sąjungos sudėtį. Kita Lietuvos dalis nuo XIII a. buvo okupuota ordinų ir tapo vokišku kraštu, kurį  naciai 1939 m. atėmė iš Lietuvos. Stalino šauklių Klaipėdoje  nebuvo -  čia šeiminkavo nacistiniai rėksniai.  Didžiausias pavojus Klaipėdos krašto lietuviams  buvo  kaizerinė Vokietija, trečiasis Reichas, o ne carinė Rusija ar Sovietų sąjunga.  XIX a. -XX a. pradžioje  Mažosios Lietuvos gyventojai  neigiamai  vertino Bismarko diktatūrinį valdymą.

Klaipėdos miesto žymių žmonių, istorinių datų, įvykių įamžinimo ir gatvių pavadinimų suteikimo komisija mano, jog yra kompetetinga ir pasiūlė L. Giros gatvę pakeisti į  poeto, rašytojo Ernesto Vicherto, kuris teisėjavo ir kilo karjeros laiptais esant Bismarko diktatūrai. Uždraudžiame propaguoti režimą, kuris   atėjo 1944 m. rudenį  ir leidžiame įamžinti  poetą, karjeristą, gyvenusį Bismarko  gadynėje   pavadindami gatvę jo vardu.

Manome, kad visi atvejai, kuriuos išvardinsime turi tikslą – kiršinti Lietuvos gyventojus. Todėl įvairios Lietuvos savivaldybės bei piliečiai  atsisako vykdyti Tarpinstitucinės komisijos sprendimus, priimtus vadovaujantis Įstatymu, kuriuos jiems siunčia Centras.

Klaipėdos miesto taryba net nesvarstė  L. Giros gatvės  vardo pakeitimo.  E. Vicherto gatvės pavadinimas būtų mažlietuvių patriotų įžeidimas.

Visagino savivaldybės meras Erlandas  Galaguz informavo Lietuvos visuomenę, kad skųs Tarpinstitucinės  komisijos sprendimą Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui. Jis pareiškė: „Taip, tikrai skųsime. Vis tiek teisė turi būti vienoda visiems. Tikrai negali būti taip, kad vienai savivaldybei tokius pavadinimus galima naudoti, o kitai ne“.

Ukmergės gyventojai  teismo pagalba blokuoja J. Krikštaponio paminklinio akmens lentelės   nuėmimą.

Jūsų, Valstybės saugumo departamento, misija  – analizuoti ir prognozuoti visuomeninius politinius bei ekonominius procesus, susijusius su grėsmėmis nacionaliniam saugumui  užtikrinančiomis institucijomis užkardyti valstybės nacionaliniam saugumui kylančias grėsmes.

Įstatymas yra skirtas mūsų, Lietuvos  valstybės, praeičiai. Įstatyme periodizuojamas totalitarinis režimas – įrašomi metai.  Autoritarinio režimo laikotarpis – nenurodomas.  Kodėl Įstatymas vieno režimo metus paskelbė, o kito – ne?  Jei nenurodė, tai tokio režimo kaip autoritarinis Lietuvoje nebuvo. Jei tokio režimo nebuvo tai kam jį įrašė į įstatymą? Šis  Įstatymas  skirtas  ne   Vokietijos ar Anglijos, ar kokios kitos valstybės istorijai , bet Lietuvai.

Taip pat negalima sulyginti asmenis veikusius  Sovietų sąjungos totalitarinėje sistemoje su  asmenimis tarnavusiais nacistinės Vokietijos politinėse, karinėse, represinėse struktūrose. Lietuviai, atėjus naciams,  organizavo sukilimą,  suformavo laikinąją Lietuvos vyriausybę,  stojo  į savisaugos  batalionus kovoti su  raudonuoju maru.

Įstatymas, kuriame vieno režimo periodizacija nurodoma, o kito nenurodoma, o taip pat   deklaruojami kaltinimai lietuviams, kurie stojo į kovą su raudonuoju maru  turi  vieną tikslą -  pjudyti Lietuvos piliečius vykstant karui Ukrainoje.

Prašome  išanalizuoti šį įstatymą. Ar jis nėra  grėsmė nacionaliniam saugumui?

Laukiame atsakymo.

  Klaipėdos miesto „Universiteto“ seniūnaitijos seniūnaitė                             Virginija Jurgilevičienė

Kategorijos: Be kategorijos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>