Mes, vaikai, privalome apginti savo tėvų garbę

Tėvas, kai buvau mokinė,  reikalaudavo  taupyti sąsiuvinius ir kitas mokyklines priemones. Manau todėl, kad Jo vaikystė buvo sunki. Senelis, kurį visi vadindavome tėvuku,  buvo našlaitis ir   savo darbinę veiklą pradėjo kaip  kumetis. Vyresnieji vaikai, o  jų tarpe ir Tėvas, nuo vaikystės dirbo – žinių sėmėsi tik vėlų rudenį. Tėvas  pasakojo, kad klasėje buvo mažiausias. Mokytoja jį pasikviesdavo į priekį ir kaip gerą, pažangų mokinį rodydavo ūkininkų vaikams. Tėvas prisimena, jog ūgiu ir metais didesni vaikai matematikoje nesusigaudydavo, o jis  matematinius uždavinius įveikdavo greičiausiai. Baigęs keturias klases, toliau nesimokė, nes išėjo dirbti. Įsidarbino durpyne,  kadangi ten  mokėjo daugiau negu ūkininkai. Nusipirko dviratį, o tarpukaryje apie  1938 metus dviratis prilygo mašinai. Per vieną durpių griūti, susilaužė koją. Ligoninėje chirurgas pasiūlė koją nupjauti, nes lūžis buvo pavojingas. Tėvas atsisakė operacijos, reikalavo  gipsuoti. Koja sugijo, tačiau ligoninėje praėjo šauktinio į kariuomenę laikotarpis. Į Lietuvos kariuomenę buvo pašauktas metais vėliau – 1939. Jei tėvui nebūtų lūžusi koja, tai karinę tarnybą būtų baigęs  iki  Tarybų sąjungos okupacijos.

Kodėl turėjo nusilaužti  koją? Kodėl turėjo išeiti į kariuomenę metais vėliau? Kodėl pasyviai, prieš savo valią dalyvavo   Lietuvos armijos sunaikinime ir buvo priverstas tarnauti Tarybinėje armijoje?  Klausymų ‘kodėl’ daug? Atsakymas vienas -  nuo likimo nepabėgsi.

Šiandien susipažinusi su Tėvo baudžiamąja byla, kurioje tyrimą atliko NKVD, pasiklausiusi  Klaipėdos universiteto istoriko Hektoro Vitkaus, turiu ginti  tėvą nuo nepagrįstų kaltinimų. Tėvas 1941m. liepos mėn. dezertyravo  iš  Tarybinės kariuomenės ir grįžo  į Telšius. Telšiuose gyvi, neseni  prisiminimai apie Rainių žudynes. Rainių žudynių dalyvis – Nachmanas Dušanskis,  kuris asmeniškai tardė  taip pat ir vieną iš paskutinių partizanų Adolfą Ramanauską – Vanagą.  Tardymo rezultatas atsispindi ištraukoje iš A. Ramanausko medicininio akto: „Pooperacinė diagnozė: trauminis šokas. Didelės kapšelio žaizdos, kapšelio turinio (sėklidžių ir sėklinių latakų) nebuvimas. Smarkus kraujavimas. Durtinės smeigiamosios žaizdos dešiniojoje akyje.“

Tėvas Telšiuose susitinka buvusi Lietuvos armijos karininką Nakutį su kuriuo tarnavo Lietuvos kariuomenėje ir tarybinėje armijoje. Karininkas priekaištavo, kad Tėvas yra nebaigęs tarnybos Lietuvos kariuomenėje ir  todėl turįs atlikti pareigą Tėvynei  būryje „Savi saugo“.

Už tarnystę būryje „Savi saugo“ Jonas Skrodenis buvo nuteistas ir turėjo  lageryje praleisti  25 metus.  NKVD byloje  liudytoja F. I. Kybartienė teigė, jog ji matė, kaip 1941m. rudenį J. Skrodenis sėdėjo viename iš vežimų, kuriuose buvo vežamos žydės, vaikai ir jų turtas.  Konvojavimas, kuriame dalyvavo „Savi saugo“ būriai yra  priskiriamas žydų šaudymui.  Kodėl konvojavimas, t,y, pervežimas, lydėjimas iš vieno darbo  objekto į kitą  vietą, yra prilyginimas  šaudymui? Manome, kad  net konvojavimas  į sušaudymo vietą  negali būti prilyginamas žydų šaudymui, tai turėtų būti vadinama talkininkavimu vykdant  nusikaltimą. 

 Arkadijaus Vinokuro knygos „Mes nežudėme“ pristatyme  išgirdau, kad net Nepriklausomos Lietuvos teismai konvojavimą priskiria žydų šaudymui.  Tai absurdas, tai žmonių kvailinimas ir bukinimas. Kodėl leidžiame  N. Dušanskio bendražygiams vadovauti mūsų teismams, skleisti melagingas žinias, perteklinius kaltinimus?

Ponios Kybartienės antras liudijimas  yra apie tai, jog girdėjusi, kad  J. Skrodenis susipykęs dėl  žydų aukso su sukilėliu  Gedeminu, jį nušovęs. Šis liudijimas tik patvirtina, kad Tarybinė santvarka buvo paruošusi mąstymo klišes. Pagal tarybinę propagandą  į „Savi saugo“ būrį stojo tik žydų aukso ištroškę jaunuoliai. Tarybinės žiniasklaidos, istorikų buvo nutylima tiesa, jog  Tarybų sąjunga Lietuvos karius prievarta padarė Tarybinės armijos kareiviais.  Neviešinama, jog pirmosiomis karo dienomis buvo išduodami šautuvai  su vienu šoviniu, – apsupus vokiečių  kariams, nusišauti. Draudžiama buvo kalbėti, o dabar nutylima, kad būriai „Savi saugo“ buvo steigiami, jog padėtų apsiginti nuo raudonojo maro, vidaus tvarkai palaikyti, o ne žydams šaudyti.

Kodėl  šių dienų žiniasklaida, teisėtvarka, istorikai, valdžia, akademinė visuomenė    vadovaujasi sukurtomis vertinimo  klišėmis tų, kurie dirbo tarybinėje NKVD sistemoje, kurie naudojo  žiaurius tardymo, gąsdinimo  metodus? 

Negalima toleruoti melo, šmeižto, netiesos apie jaunuolius   tarnavusius būriuose „Savi saugo“. 

Kategorijos: Be kategorijos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>