Ar Klaipėdos miesto Garbės pilietis Valentinas Greičiūnas inicijuos buvusio kolegos vyriausiojo dailininko Petro Šadausko kūrybinių teisių gynimą?

Sausio mėn. 21 d.   K. Donelaičio skvere rinkosi Želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisija ( toliau – komisija) Išvažiuojamojo komisijos posėdžio  metu  susitiko su klaipėdiečiais ir išklausė jų pastabas dėl  Donelaičio skvero sutvarkymo.

Tarp  klaipėdiečių, kurie atvyko išsakyti savo pageidavimus dėl skvero sutvarkymo, buvau ir aš.  Miestiečiai, kurie atvyko į Donelaičio skverą prašė  protokoluoti jų pasisakymus.   Susirinkusius nuramino, kad daromas įrašas.

Mano pasisakymas buvo tuoj po aktyvaus klaipėdiečio Virginijaus Partauko.  Parodžiau   nuotrauką, kurioje skveras  nufotografuotas  žiemos metu. Joje medžiai be lapų ir aiškiai matyti, kad liepos susodintos tvarkingai, eilėmis.  Šiai  liepų kompozicijai  yra  apie 200 metų.  Laikas, karai, neatsakingi miesto vadovai Klaipėdoje sunaikino daug ką, tačiau šį  parką išsaugojo. Mūsų pareiga jį palikti kuo mažiau pakeistą. Medžiai, kuriems jau ne vienas šimtas metų tvirtai įsikabinę šaknimis į žemę, nes nuo stiprių pajūrio audrų  jie tik palinko.   Liepos  pasvirusios  tokia trajektorija,   nuo vakarų į rytus, atrodo lyg stovėtume šalia jūros.   Visi skvero medžiai turi būti išsaugoti. Šalia manęs stovėjo Dalia Kiseliūnaitė.  Ji kalbėjo Lietuvininkų bendrijos  „Mažoji Lietuva“ vardu.

Tiesa, kitų klaipėdiečių pasisakymų nesiklausiau, tačiau  tikiuosi, jog  protokole mūsų reikalavimai bus užfiksuoti.  Balsavimo teisės neturime, ją turi tik komisijos nariai, o pasisakyti galima buvo  tik vieną kartą, todėl nelaukiau  susitikimo  pabaigos, palikau skverą.

Vėliau susitikau su tais klaipėdiečiais, kurie buvo iki susitikimo pabaigos.  Jie pasakojo apie architekto   Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Algirdo Žebrausko projektą, kurį jis pats ir pristatinėjo.  Architektui atrodo, kad turi matytis  K. Donelaičio paminklas, todėl skvere  bus nukirsta kelioliką  geros būklės medžių, išryškinti erdvę

Gerbiamas architekte A Žebrauskai, sovietiniai okupantai nekirto medžių, žalią rūbą paliko tokį kokį  rado, tik skvere  palaidojo žuvusius. Vėliau buvo nuspręsta karo aukas perlaidoti prie sukurto memorialo Skulptūrų parko pakraštyje, o skverą sutvarkyti.  Žymus klaipėdietis vyriausiasis miesto dailininkas Petras  Šadauskas pasiūlė  pastatyti paminklą K. Donelaičiui. Miesto dailininkas turėjo architektūrinį išsilavinimą, paminklo papėdę  papuošė lietuvišku granitu, kuri šlifavo rankiniu būdu.  Ponas architekte A. Žebrauskai, Jūs  nesiskaitote su kūrybiniu Klaipėdos miesto vyriausiojo dailininko P. Šadausko palikimu, jo intelektualiu grožio suvokimu, jo autorinėmis teisėmis.

Išsaugoti, nenaikinti  pakenčiamos ir geros  būklės medžius yra ne tik klaipėdiečių reikalavimas, bet ir pagarba protėviams. Mes, visuomeninkai, tikime, kad  Klaipėdos miesto garbės piliečiui Valentinui Greičiūnui, kuris   buvo vienas iš miesto vadovų,  rūpi   dvasinės vertybės, kuriomis vadovavosi  to meto  architektai, dailininkai  ir laukiame jo  aktyvaus dalyvavimo išsaugant  P. Šadausko  kūrybinį unikalumą ir  liepas, kurioms ne vienas šimtas metų.

Valdžia, kuri rūpinosi ikikarine  Klaipėda prižiūrėjo šį  skverą, nekirto medžių nors buvo pastatę paminklą  Vokietijos imperatoriui Vilhelmui I.  Šiame skvere  pokarinė Klaipėdos valdžia taip pat nenaudojo  kirvio politikos. XXI amžiuje viena iš svarbiausių problemų –  klimato atšilimas, tačiau miesto valdžia  išduoda sąlygas, leidžiančias  kirsti  medžius su plačia laja.   Klaipėdos miesto valdžios veiksmus  negalima pavadinti kitaip,  kaip  seno pasaulio griovimas ir naujo statymas.  Klaipėdoje siaučia XXI  amžiaus revoliucionieriai. Tokiais raudonaisiais juos ir prisimins  ateinančios kartos.

Apie 2017 m. Donelaičio skvere medžius jau norėjo iškirsti, tačiau atsisakė tokių ketinimų.  Todėl miestui  dovanotas projektas penkis metus ramiai miegojo. Miestiečiai manė, kad pseudoprojektas atgulė mirtinu miegu. Deja,  jį prisiminė Rimantas  Taraškevičius 2022 m. sausio 1 d. minint K. Donelaičio  308 metų gimimo datą. Valdžios atstovai  atėjo ne nusilenkti būrų dainiui, bet piktintis, kad nesutvarkytas skveras.  To pakako, kad  sugrąžintų numarintą projektą ir kirvio politiką.

Ką daryti, kai klaipėdiečiai, matydami 200 metų senumo medžius,  teigia, kad tai gražu?  Prašo nekirsti, palikti tą grožį ir dvasią ateinančioms kartoms.  Miesto valdžia sako – negražu. Jiems reikia saulės, jiems reikia, kad nuo gatvės matytųsi  Donelaičio skulptūra, matyt todėl,  jog tingi išlipti iš mašinos ir prieiti prie paminklo.

Tokie valdžios reikalavimai, tai  tyčiojimasis iš miesto istorijos,  nes reikalauja naikinti  žiauriausią karą ištvėrusiame mieste, likusį paveldą, taip pat pritaria garbingiausio  poeto iš Mažosios Lietuvos niekinimui. Jei K. Donelaičiui būtų rūpėję tapti  matomu, tai būtų rašęs vokiečių kalba, nes  būtų turėjęs milijonus skaitytojų.  K. Donelaičio kuklumas, meilė žmogui ir gamtai, tai jo gyvenimo būdas.  Apie tai ir byloja šiandieninis skveras pavadintas poeto vardu.

2022 m. sausio 21 d. skvere  atvykusiam architektui klaipėdiečiai išsakė sąlygas, kuriomis turėtų jis vadovautis projektuojant  skvero  sutvarkymą.  Kokia gėda! Jis pasiklausė,  o  tada su komisijos nariais ir keliais klaipėdiečiais, kuriems jau neleido kalbėti, apėjo šimtametes liepas, įtikinėdamas komisiją,  kokius medžius reikia kirsti. Ačiū komisijos nariui  Egidijui Bacevičiui, kuris nuo atėjūno iš Telšių drąsiai gynė medžius,  tarytum būtų  medžių  advokatas.

Miegojo gėdos lovyje  ši absurdiška, nemalonų godumo jausmą skleidžianti dovana,  tegu verčiasi labdaringi projekto  pinigai ant kito šono ir toliau miega. Kol nėra sutarimo tarp miestiečių ir valdžios šiam gamtos grožiui reikia kito projekto. Šiuo metu pakaktų  paruošti  parko paprastąjį projektą,  pakeičiant  dangą,  sutvarkant apšvietimą, suremontuojant  suoliukus, atliekant kitą būtiną remontą,  nukertant blogos būklės medžius ir  gydant liepas, kurios gali stovėti dar šimtą metų. Nukirstus  medžius  atsodinti, kad išliktų senojo skvero kompozicija.

Išsaugokime liepas, vyriausiojo miesto dailininko  P. Šadausko  autorines teises ir  pagarbą K. Donelaičio kuklumui.

 

 

 

 

 

Kategorijos: Be kategorijos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>