Kur žiūri akcininkai – Klaipėdos miesto taryba?

sveikinimai merui

2020-05-28 Klaipėdos miesto taryba posėdyje  svarstys savo įstaigų ir įmonių ataskaitas.  Aišku, kad įmonių ataskaitoms bus pritarta, nepaisant to, jog klaipėdiečiai yra pasipiktinę   akcinių  bendrovių  veikla.

Pastovūs skandalai  akcinėse bendrovėse, kaip antai,  UAB „Gatvių apšvietimas“, AB  „Klaipėdos  vanduo“ rodo vieną, kad  tai yra  šiltos vietelės  saviems su gerais atlyginimais bei palankiomis  sutartimis  draugams.

2019-12-19 AB „Klaipėdos vanduo“  sudarė  sutartį su advokatų profesine bendrija „WINT law firm“.  Pagal sutartį  už paslaugas šiai įmonei numatyta sumokėti  daugiau negu 16 tūkstančių eurų.   „Atviroje Klaipėdoje“   Povilas Baltausis  apie  AB „Klaipėdos vanduo“  direktoriaus  ir valdybos narių atlyginimą rašė, kad   „ nepriklausomo valdybos nario atlyginimas proporcionaliai priklauso nuo generalinio direktoriaus atlyginimo, ir dabar valdybos pirmininkė gauna apie 1500 eurų į rankas bei paprasti nepriklausomi nariai apie 1000 per mėnesį. Ir visa tai už siaubingai didelius darbus – po posėdį per mėnesį, kuris dažniausiai vyksta nuotoliniu būdu.“  Stebėtojų tarybos sprendimu 2019-08-12 valdybos pirmininke paskirta  Regina Derkintytė-Kaupienė  (Advokatų kontora AVERUS).   Ar nekyla įtarimas, jog   teisininkė  pateko į valdybos pirmininkės  postą tik tam, kad aprūpintų kontraktais kolegas, o ne gintų klaipėdiečių interesus? Tarp kitko,  valdybos pirmininkės pavaduotoju yra dar vienas teisininkas, savivaldybės Teisės skyriaus vedėjas  A. Kačalinas.

UAB „Gatvių apšvietimas“ buvęs direktorius  Dangeras Aleksandrovas sutiko šalių susitarimu atleisti vieną iš vadovų, išmokant jam 8 mėnesių vidutinio atlyginimo išeitinę kompensaciją.  2018-2019  UAB  „Ecomas” (dabar – „Namų kultas”) buvo  pagrindinė stulpų atramų, apšvietimo lempų tiekėja, pardavusi savo produkcijos daugiau nei už 2 mln. eurų   UAB „Gatvių apšvietimui“.    Vienintelis bendrovės „Namų kultas” savininkas yra Liberalų sąjūdžio partijos  narys Armandas Viskintas.  Kas gali paneigti, jog jei  nebūtų suskilusi  Liberalų sąjūdžio partija, tai ir toliau būtų tikęs į direktorius  Dangeras Aleksandrovas ir bendrovė, kuri tiekė stulpus?

Klaipėdos miesto  savivaldybė  yra  pagrindinė  AB ‚Klaipėdos energija“   akcijų savininkė.     75.45 % priklauso Klaipėdos miesto savivaldybei, 19.47 % akcijų valdo UAB „Fortum Heat Lietuva“, kiti akcininkai – 5.08 %.  Mūsų kaimynė Rusija  drauge su Vokietija  tiesia Baltijos jūros dugnu  dujotiekį „Nord Stream 2. Šiame projekte   dalyvauja Suomijos energetikos kompanija „Fortum“ .    Ne tik JAV, bet ir Lietuva nepritaria  dujotiekio „Nord Stream 2 tiesimui, kitaip sakant,  Rusijos ekonominiam įsigalėjimui Europos sąjungoje.  Kadangi  AB Klaipėdos energija“   savo akcininkams moka dividendus, tai klaipėdiečiai pinigais  taip pat prisideda prie rusiško projekto Nord  Stream 2 įgyvendinimo.

Klaipėdos miesto tikrovė tokia, kad Savivaldybės  taryba – pagrindinė akcijų savininkė, nevaldo situacijų, leidžia kilti skandalams.

Meras, prieš įtraukdamas į Klaipėdos miesto tarybos posėdžio  darbotvarkę  SĮ „Debreceno vaistinė“ reorganizavimą, turėtų miestiečiams siūlyti, kaip bendrovėse stabdyti    skandalus ir pinigų taškymą.  Nusikaltimas  į tą širšių lizdą  įmesti savivaldybės įmonę „Debreceno vaistinė“.

SĮ „Debreceno vaistinė“  savo ataskaitoje  rašo, kad įmonės pagrindinė veikla – gaminti ir parduoti vaistus. Įmonė gamina vaistus gydymo įstaigoms, gyventojams pagal individualius gydytojų išrašytus receptus.  Vaistinė turi pastovius ir specifinius pirkėjus. Kiekvienam aišku, kad  ši specifinė veikla negali duoti didžiulių pelnų.   2019 m. pelnas buvo   7252 Eur.

Klaipėdos miesto Vitės bendruomenė raštu  kreipėsi   į merą ir  administraciją, kad  panaikintų  2019-07-25 priimtą sprendimą  dėl  „Debreceno vaistinės“  reorganizavimo į uždarą akcinę bendrovę ir paliktų senąją teisinę  formą – savivaldybės įmonė. Prašyme vienas iš argumentų buvo – koronaviruso  epidemija reikalauja peržiūrėti siūlomus bei priimtus sprendimus.  Iš mero atsakymo negavo.   Administracija atsakyme taip pat nei žodžiu neužsimena, kodėl    vaistų gamyba   negalėtų likti  savivaldybės kontrolėje ir padėti apsisaugoti  nuo  būsimų atakų virusų, kurie  ateityje neišvengiami.

2020-05-21 vykusiame  miesto tarybos posėdyje, kai buvo svarstomas    SĮ  „Debreceno vaistinės“  reorganizavimas, Tarybos narė  Alina  Velykienė paklausė,   ar bus įsteigta valdyba.  E. Simokaitis atsakė,  jog  ją suformuoti privaloma.  Būtų liūdniausias vaizdas, jeigu   „Debreceno vaistinei“ vadovautų  dar penki „darmoedai“ ( valdybos nariai), kuriems būtų mokami solidūs   atlyginimai.  Jei specifinė  įstaiga, teikianti ypatingą paslaugą, apaugs pinigų  ėmėjais,  tai ilgai neišsilaikys. O tada ateis galas – akcijos bus parduotos.  Argumentas, kad tapusi UAB-u  galės imtis kitų veiklų, daugiau negu pasišaipymas.   Čia tas pats, kaip  ateiti į savivaldybę ir pasakyti, kad jūs mažai  uždirbate, todėl papildomai  imkitės laivų  krovos darbų.

Nina Puteikienė kreipėsi į tarybos narius ir paprašė, kad „Debreceno vaistinės“ klausimą atidėtų ir sugrįžtų su suderintu sprendimu, kuris būtų priimtinas bendruomenei.  Grąžinti  įmonei savivaldybės įmonės statusą  prašė Vitės bendruomenės atstovas Ruslan Šneiderat, ir tarybos narė Ela Andrejeva.  Opozicijos vadovas Arvydas Vaitkus nepritarė A.Velykienės liberaliai nuomonei, kad savivaldybė turi atsisakyti jai nepriskirtų funkcijų. Valstietis teigė, kad sutinka su Tarybos nare N. Puteikiene, jog vaistinė gali tapti stipriąja  savivaldybės puse. Klaipėdos meras, kaip ir miesto administracija  dėl sprendimo grąžinti buvusį savivaldybės įmonė statusą, nepasisakė.

Nežinau, kodėl Tarybos posėdžio metu nebuvo pasisakyta ir  dėl licencijų. Ši savivaldybės įmonė turi  ne tik  gamybinės vaistinės veiklos licenciją, bet ir licenciją farmacinei veiklai su narkotiniais ir psichotropiniais vaistais bei  įsigyti, parduoti ar kitaip perleisti nuodingąsias  medžiagas.

Daugiau negu juokinga, kai politikai ir tarnautojai remiasi Lietuvos  laisvosios rinkos instituto ( toliau -LLRI) rekomendacijomis. Vienas Lietuvos ekonomistas apie LLRI pasakė , jog tai  ne mokslinis, ne analitinis darinys, bet rinkos evangelistų šventovė. Klaipėdos liberalai negali suvokti, kad globali koronaviruso epidemija reikalauja priimti  neordinarinius  sprendimus. Šių sprendimų esmė, jog žmogaus sveikatą negalima vertinti vien ekonominiu efektyvumu. Arba kitaip pasakius Klaipėdos liberalai mažai kuo skiriasi nuo  K. Juraičio pasekėjų, kurie vadovaujasi sąmokslo teorijomis,  jog   koronavirusas yra išsigalvotas.

Ką daryti, jei  akcininkai, Klaipėdos miesto taryba, nesugebėdami įvesti tvarkos dabartinėse savo bendrovėse,  toliau  reorganizuoja ir  kuria naujas? Kaip miesto valdžiai išaiškinti, kad koronavirusas yra tikrovė, kuri gali sugrįžti?

Kategorijos: Be kategorijos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>