Kiek dar valdžia globos sovietinį palikimą – bendrabučius? 2 dalis

Eugenijus Gentvilas Malonu, kad klaipėdiečiai skaito internetinį  laikraštį „Atvirą Klaipėdą“.  Sulaukėme ne vieno  skambučio.  Teiravosi, ar daugiau bendrabučio klausimais  nerašysime, ar buvo susitikimas su politikais ir jei buvo, tai apie  ką kalbėjome? Į bendrabučio  gyventojos prašymą politikams, kad priimtų  pokalbiui dėl  bendrabučių klausimo,  atsiliepė dviejų  partijų atstovai. Pirmasis –  buvęs Lietuvos  liberalų  sąjūdžio  pirmininkas Eugenijus Gentvilas. Susitikimas įvyko 2020 metais liepos mėn. 10 d. Tik pasisveikinus  jis pareiškė, kad siūlome    bendrabučių revoliuciją. Seimo nariui aiškinome, kad  čia ne revoliucija,  nes pokyčiai, kai  bendrabučiai virsta butais,   turėtų  vykti etapais, tai reforma .

Pirmasis žingsnis būtų  uždrausti nuomoti kambarius bendrabučio  tipo pastatuose, kai  kelios šeimos naudojasi vienu tualetu, virtuve ir kitomis bendro naudojimo patalpomis.  Antruoju žingsniu reikėtų uždrausti savivaldybėms jų turimą nekilnojamą turtą   -bendrabučius  pardavinėti ir taip   negilinti  problemos.

Seimo narys  E. Gentvilas suabejojo, ar būtų  galima varžyti privačią nuosavybę.

Manome, kad galima,  kadangi   yra įstatymas,  kuriuo vadovaujantis   paimama žemė visuomenės poreikiams įgyvendinant valstybinės svarbos projektus. Bendrabučiams, kaip sovietiniam reliktui,  taip pat  įstatymu   siūlome suteikti  ypatingos  valstybinės svarbos  statusą.

Ne vienas gyventojas,  o taip pat žiniasklaidoje straipsniai siūlė miesto centre,  patraukliose vietose,  nugriauti bendrabučius.  Pastačius  naują gyvenamą  namą, dalį  butų  už darbą perduoti  statybinei bendrovei.

Koronavirusas galimai sugrįš tik kitokia forma,  todėl  ateinančias į Lietuvą Europines lėšas siūlome skirti bendrabučių reformai.  Manome, kad  Seimo narys E. Gentvilas  suprato esmę,  sakydamas, jog jei  dabar  nieko nedarysime, tai vėliau problema bus dar grėsmingesnė. Teikėme ir kitokių pasiūlymų, kaip spręsti  bendrabučių keitimą į butus .  Iš Seimo nario  išgirdome  teiginį, kad jų partija nėra  valdžioje ir neturi galimybių įtakoti reformas.

Atsisveikindami su  Seimo nariu  pareiškėme, kad kol  stovės sovietiniai bendrabučiai, neįmanoma sukurti gerovės Lietuvos. Neišgirdome, ar Lietuvos liberalų sąjūdis įtrauks į  veiklos programą bendrabučių klausimą.  Lauksime tęsinio, nes   mums Liberalų sąjūdžio  partijos  atstovai turėtų pranešti, ar  tai buvo tik  problemos  išklausymas, ar bus imtasi konkrečių veiksmų?

Sulaukėme skambučio ir iš  „valstiečių“  partijos Klaipėdos skyriaus pirmininkp Konstantino  Lotiuk Konstantinas Latiuk Priėmimas įvyko liepos 13 d., tačiau nedalyvavo nei vienas Seimo narys. K. Lotiuk  pasakė, jog jis yra Klaipėdos skyriaus   vadovas.  Supratome, kad tai  yra svarbus politinis postas. Pažadėjo, kad vėliau susitiksime   ir su Seimo nariais.  Susitikimui ruošėsi, nes kaip  vaizdinę medžiagą pateikė universiteto bendrabučio Taikos prospekte renovaciją, kai buvo  atnaujinta ne tik išorė, bet ir įrengti butai vietoj  bendrabučio kambarių. Nesudėtinga renovuoti, kai bendrabutis studentų ir  juos iškrausčius gali darbuotis  statybininkai.  Kalba eina apie bendrabučius, kurie yra  vienintelė žmonių gyvenamoji vieta, kuriuos reikia ne tik laikinai iškraustyti, bet ir suteikti kitus butus, nes nemažai gyvena tik 10 kvadratų  kambarėlyje. Kur čia įrengsi tualetą, vonią, virtuvę ir kambarį? Todėl ir siūlome, kad valdžia uždraustų nuomos  verslą bendrabučiuose, nes kaimynų  psichinei sveikatai yra padaromi negrįžtami procesai.   O  visos ligos, kaip žinome,  atsiranda  nuo nervų.  Valdžia privalo spręsti bendrabučių  klausimą, nes pati tą „džiną“ iš butelio ir paleido. Ji leido privatizuoti tik kambarį ir įteisinti  pastovią gyvenamąją  vietą.   Negali būti jokių  kambarių nuomų, kai  bendri tualetai  ir virtuvės.   Ar  K. Lotiuk suprato ko atvykome į Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Klaipėdos skyriaus patalpas? Ar perdavė mūsų  pasiūlymus  Seimo nariams valstiečiams, nežinome?  Todėl  laukiame kito pakvietimo.

Taip pat  tikimės, kad atsilieps  ir kitų partijų atstovai.

E. Mišeikytė, V. Jurgilevičienė

Kategorijos: Be kategorijos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>