Ar Klaipėdos miesto politikų Etikos komisija baus savus?

 

Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos etikos komisijai

Skundas

dėl  Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos nario, mero pavaduotojo   Artūro Šulco  galimo valstybės politikų elgesio normų pažeidimo

2015-12-05 laikraštis „Klaipėda“  atspausdino  Mildos Skiriutės straipsnį „ A. Šulcą papiktino Vilniaus diktatas“.    Jame rašoma, kad  „A.Šulcas tvirtino, jog susidaro įspūdis, jog gyvename policinėje valstybėje“.    Nevyriausybinės organizacijos „Klaipėdos jungtinis demokratinis judėjimas“ pirmininko pavaduotojas Virginijus Partaukas forumo metu įrašė visų pranešėjų pasisakymus taip pat ir Klaipėdos mero pavaduotojo A.   Šulco pasakytas mintis. Cituojame A. Šulco kalbą forume: „ Dar vienas dalykas – apie vertybes. Vilnius nustato Klaipėdai, kokios yra vertybės. Municipalitetas, miesto bendruomenė yra iš esmės, kad gali teikti pastabas, bet puikiai suvokiame istoriškai, kad ką besakytume, sprendimai bus priimami Vilniuje. Tai varo į neviltį. Taip yra niekinama pati savivalda, pilietinė visuomenė pati savaime. Ir tikrai čia nekalti konkretūs asmenys, noriu sakyti, sistema mūsų policinės valstybės. Jinai veda mus į niekur“.

Žurnalistė, interpretuodama pasisakymą, specialiai ar netyčia jį sušvelnima. Iš tikrųjų, mero pavaduotojas, viešai kalbėdamas, tiesmukiškai Lietuvą įvardija policine valstybe. Tokį valstybės statusą jis pateikia kaip faktą, o ne kaip prielaidą,  ir ne kaip savo nuomonę. Tai yra, be jokių: „kas gali paneigti‘, „mano nuomone“, „ susidaro įspūdis“ ir pan.

Po mero pavaduotojo A. Šulco pasisakymo forume, pasiaiškinome policinės valstybės sąvoką. ‚Policinė valstybė – valstybė, kurioje valdžia griežtomis ir represinėmis priemonėmis kontroliuoja socialinį, ekonominį bei politinį šalies gyventojų gyvenimą. Policinei valstybei būdingi totalitarizmo bei socialinės kontrolės elementai. Policinės valstybės gyventojams yra apribota judėjimo laisvė, laisvė išreikšti politinę ir kitą nuomonę. Policinėmis valstybėmis yra laikomos nacistinė Vokietija, Tarybų Sąjunga, dabartinės Kuba bei Šiaurės Korėja‘.

LR Konstitucijos 1 straipsnis teigia „Lietuvos valstybė yra nepriklausoma demokratinė respublika“, o ne policinė.

Primename, kad  2015-08-26 Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos etikos komisija ( toliau „Komisija“) nagrinėjo  mero Vytauto Grubliausko   pareiškimą  dėl  miesto tarybos nario V. Titovo  nuomonės išsakymo. V. Titovas, neįleidus iš Latvijos pranešėjų į konferenciją apie fašizmą, duodamas interviu  žurnalistei telefonu, taip pasielgusią  valstybę,   prilygino  fašistinei. Nors jis viešai to nepasakė, tačiau   Komisija, remdamasi žurnalistės interpretacija,  pripažino, kad  V. Titovas  pažeidė Etikos kodeksą.

A. Šulcas apie nedemokratinę valstybės santvarką pasakė forumo metu, girdint renginio dalyviams, svečiams, žurnalistams.

Vadovaujantis tai kas aukščiau surašyta,  Komisijos prašome:

1. Išnagrinėti, ar toks mero pavaduotojo  A. Šulco  pasisakymas nežemina Klaipėdos miesto gyventojų, nevyriausybinių organizacijų  bendruomenės bei nediskredituoja  miesto tarybos.

2. Įvertinti, ar toks  mero pavaduotojo  A. Šulco elgesys nepažeidžia  Valstybės politikų elgesio kodekso principų, kurie reikalauja laikytis   pagarbos žmogui ir valstybei.

3.Išsiaiškinti , ar toks mero pavaduotojo A. Šulco tiesmukiškas valstybės santvarkos įvardijimas, galimai padarė ne tik moralinę, bet ir materialinę žalą Klaipėdos bendruomenei, nes vicemeras priklauso valdančiąjai daugumai, reprezentuoja Klaipėdą  susitikimuose su užsienio delegacijomis, potencialiais investuotojais.

 Atkreipiame Komisijos narių dėmesį, kad vicemeras, reikalaudamas tikros  savivaldos, yra teisus.  Miestiečiai,   pilietinė visuomenė savo veikloje susiduria su abejotinais sprendimais  ne tik  Vilniaus valdžios, bet ir Klaipėdos miesto tarybos bei administracijos.  Ar turi  moralinę teisę A. Šulcas reikalauti realios savivaldos  nuo Vilniaus, kai Klaipėdoje  mes, aktyvūs piliečiai,  susiduriame su autoritariniu valdžios požiūriu į problemų sprendimą ir su  akivaizdžiai  įgnoruojama miestiečių teise į tikrą savivaldą.  Kada miestiečiai,  NVO vadovai, aktyvūs piliečiai prašo leisti dalyvauti ruošiant sprendimų projektus,  reikalauja informacijos apie administracijos nutarimus, prašo įtraukti į įvairias darbines grupes, jie išgirsta, kad  jūs mus išrinkote, nesikiškite, netrukdykite dirbti,  spręsime mes, o po keturių metų galėsite balsuoti už kitus.

 Klaipėdos daugiavaikių šeimų bendrijos pirmininkė               Virginija Jurgilevičienė virginija.jurgileviciene@gmail.com

Klaipėdos jungtinio demokratinio judėjimo pirmininko pavaduotojas Virginijus Partaukas  klaipedos.jdj@yandex.ru

 

 

 

Kategorijos: Be kategorijos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>